Piiblimatkad kõrbes on TV7 eetris olnud saatesari, kus Türi Misjonikoguduse pastor Neemo Raasik räägib lahti kõrbes elamise olustikku. Eestis elava inimesena oskame me ette kujutada, mida tähendab külm, talvine pimedus jms, mis seab igapäevaelule väljakutsed. Kuid me ei tea, mida tähendab kuumus, janu, kuivus, kivine maastik (kus rohelust lihtsalt ei ole)… aga see on olustik, milles on Piibli lood kirja pandud ning keskkond, milles leiduvate võrdpiltide abil Piibli lugude kirjutajad oma mõtet edastavad. Neemo püüab saatesarjaga tuua kõrbe olustiku meile lähemale, et saaksime mõista neid väljendusviise ja võrdpilte, mille abil Piiblis lugusid räägitakse.

Osa 1 – Kõrbe lummus

Ajal kui Mooses tõi juudid Egiptusest välja, oli neid ca 3 miljonit.
Kõrbes tekib janu minutitega ja üks inimene vajab ca 5 L vett päevas. Seega on kogu “seltskonna” peale vaja 25 000 000 L ehk 25 000 m2 vett PÄEVAS. Selles osas avab Neemo meile, mida tähendab elu Juudea kõrbes – st keskkonnas, kus on toimunud need lood, mis Piiblis kirjas on. Kui saame teada, mida tõeliselt tähendab janu, veepuudus ja kõrbekuumus, hakkame paremini mõistma ka nii mõndagi paralleeli ja võrdpilti, mida Piibli lugudes kasutatud on.

Osa 2 – Surnumeri

Kas teadsid, et Surnumeri asub 430 meetrit allpool merepinda?
Ja et Piibli esimeste lugude ajal Surnumerd polnudki veel üldse olemas? Selles osas räägib Neemo, missugune on elu Surnumere ümber.

Osa 3 – Jeeriko

Kas mäletad seda pimedat meest, kelle Jeesus nägijaks tegi? Või seda lühikest maksukogujat, kes Jeesuse nägemiseks puu otsa ronis? Või lugu halastajast samaarlasest, mille tegevus toimus Jeeriko teel?

Kui Jeesuse ajal käisid juudid tihti Jeerikos, siis tänapäeval on juutidele Jeerikosse minemine Iisraeli seadustega keelatud ning ka eluohtlik. Seekordses osas käib Neemo selles linnas, kuhu juudid enam teretulnud ei ole ning räägib meile, milline on seal see koht, kus nii mitmed piiblilood toimunud on ning mis on maailma vanim linn.

Osa 4 – Wadi Qelt – Qumrani salapärased koopad

Wadi Qelt on see jõeorg Jeruusalemma lähistel, kus on toimunud mitmed sündmused Piiblis: sinna põgenes kuningas Taavet, seal on Jeeriko tee, seal olevatest koobastest avastati 1947. a. 1900 aastat vanad Piibli käsikirjad (Qumrani käsikirjad, ing.k. ka Dead Sea Scrolls), mis lükkas ümber valgustusajastul levima hakanud väite, et kirik on Jeesuse välja mõelnud.
Tänases saates on imeilusaid vaateid kogu sellele jõeorule ning taas – kui me ei ole seda keskkonda kunagi oma silmaga näinud, on meil Piibli lugudest oluliselt keerulisem aru saada. Õnneks viib Neemo meid sinna videopildi vahendusel.

Osa 5 – Kõrbe loodus

Sisukirjeldus veel tuleb…

Osa 6 – Iisraeli kõrbes

Sisukirjeldus veel tuleb…

Osa 7 – Soodom

Sisukirjeldus veel tuleb…

Osa 8 – Heroodes Suur

Sisukirjeldus veel tuleb…